Ekleyen on 2013-02-10

Valendwood

Valenwood, Tamriel in güney batısında yer alan yarı tropik bir bölgedir. Doğusunda Elsweyr, kuzeyinde Cyrodiil, bir kısmı Strid Irmağı ile bölünmüş ve Summerset adasının tam karşısında bulunur.  Bu bölge tepeler, açık mavi ırmaklar, büyük yağmur ormanları ve ormanlarla kaplıdır.

Tarihçesi

Valenwood, bir orman olarak birçok enteresan yaratığın anayurdudur. Valenwood a insanlar gelmeden önce bu bölgede bu yaratıkların yaşadığı söylenir. Centaur, hippogriff, satyr, minotaur, giant, basilisk, fairy folk, hydra ve zeki maymunlar Aldmer lerin buraya ayak sürmesinden önce yokolmuştur. Aldmer ler tüm diğer Elf  ırkları gibi değişikliğe adapte olmak zorunda kalmışlardır ve günümüzdeki Bosmer ırkı ortaya çıkmıştır.

Valenwood un ilk kralı Camoran Hanedanlığını kuran Kral Eplear dır. Vahşi Bosmer ırkını bir araya getirmeyi başaran da odur. Eplear ayrıca bu bölgeye farklı ırkların gelmesine de izin vermiştir, bu ırklardan biri Alessia nın esir isyankarlarından Ayleid lerdi.

Bu dönemde ayrıca imparatorlukla ticaret ilişkileri açılmıştır fakat Kahin Marukh un tartışmalı öğretileri imparatorlukla olan ilişkilerinde sorunlara neden olmaya başlamıştır. Savaşın yaklaştığını bilen Valenwood Skyrim kralı Borgas ı öldürerek Nord ları 50 yıl sürecek kargaşaya itmiştir.

Birinci çağın 2714 yılında savaşlar ve salgınlarla zayıflayan Valenwood Cyrodiil kontrolüne geçmiştir. Bundan sonra kral Valenwood da bulunan tüm şehirlere ayrı ayrı özgürlüklerini vermiştir ki bir daha birlik olamasınlar. Bosmer ler ikinci çağın 430 senesinde Akaviri hükümdarının ölmesine kadar Cyrodiil e sadık kalmışlardır. Hükümdarın ölümünden sonra Camoran Hanedanlığı yönetimi eline alıp düzeni sağlamaya çalışmış fakat her şehrin farklı kültürleri buna engel olmuştur.

Ana yönetimi olmayan Bosmer ler etraflarındaki tüm diğer ırklarla (Elsweyr bölgesinin Khajiit leri, Cyrodiil in Colovian ları ) , hatta bazen kendileriyle savaşmışlardır. Bu savaşlardan dolayı da dış tehlikelere çok açık kalmış ve Pyadonea lı Maormer ler tarafından yenilgiye uğramışlardır.

Bu dönemden sonra Aldmeri Hükümdarlığının parçası olmaya karar vermeleri ve Thalmor adı verilen yeni hükümetleri ile düzenleri oturmuştur. Tiber Septim, Tiber savaşları sırasında Valenwood u  Üçüncü İmparatorluk egemenliğine almış ve kendi şehirlerinde ve hükümetleri ile yaşamalarına izin vermiştir.

Bu dönem 50 yıl kadar sürmüş ve sonrasında imparatorluk yönetimi sinirlerini bozmaya başlamıştır. Camoran Usurper bu dönemde isyan çıkarmış ve kendi taraftarları ile kendisine karşı olan herkezi öldürmüştür. Daha sonrasında Cyrodiil ede saldırmış ve Bosmer ler yönetimine isyan edene kadar, 20 yıl boyunca kendisi tarafından yönetilmiştir. Bu çelişkili dönem onların hiçbir ırka güvenmemesine neden olmuştur.

Politika

Üçüncü dönemin sonunda Valenwood yönetimi büyük bir hengame içindeydi.  Bunun en önemli sebebi de bütün önemli kararların ya klanlar ya da aileler tarafından alınması ve genel bir yönetimin olmaması idi. Yönetimin olmamasını fırsat bilenler de bu durumda işleri daha da zorlaştırmaktaydı.

Bu bölgede bulunan başlıca önemli alanlar şunlardır; Arenthia, Elden Root, Falinesti, Gilverdale, Greenheart, Haven, Silvenar, Southpoint, Woodhearth ve Diss dir.

*Sitemizde bulunan bilgilerin tümü tarafımızca tercüme edilmiştir ve üçüncü şahıs ve siteler tarafından izinsiz olarak kullanılması yasaktır.

Cevap gönder